Leczenie ran przewlekłych w środowisku wilgotnym – dobór odpowiedniego opatrunku

Rana jest to uszkodzenie ciągłości skóry, błon śluzowych lub tkanek głęboko położonych. O ranie przewlekłej mówimy wówczas, gdy goi się ponad 8 tygodni. Schorzenie to dotyczy wielu osób, zwłaszcza w podeszłym wieku, m.in. pacjentów z miażdżycą naczyń obwodowych, diabetyków ze stopą cukrzycową oraz pacjentów długotrwale unieruchomionych. Rany przewlekłe są bardzo trudne w leczeniu. Najważniejsza w tym przypadku jest diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego. Polega ono na systematycznym oczyszczaniu rany z tkanek martwiczych oraz mikroorganizmów chorobotwórczych.

Zgodnie z zasadami opracowanymi przez naukowców, warto zastosować nowoczesną metodę leczenia ran przewlekłych w środowisku wilgotnym.

Koncepcja wilgotnego leczenia ran polega na zamykaniu ran za pomocą półprzepuszczalnych i pochłaniających nadmiar wysięku opatrunków specjalistycznych, mających na celu zachowanie  optymalnych warunków temperatury i wilgotności, które odwzorowują warunki fizjologiczne umożliwiające komórkom namnażanie się i proliferację (uzupełnienie ubytku tkanki ziarniną), a faza gojenia przebiega szybciej.

Dobranie odpowiedniego opatrunku odgrywa kluczową rolę w leczeniu ran przewlekłych.

  • Charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi oraz wspomaga proces ziarninowania;
  • Utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci rany, mający na celu stworzenie optymalnego środowiska gojenia;
  • Izoluje ranę termicznie, co pozwala utrzymać temperaturę na stałym poziomie i przyspiesza proces gojenia;
  • Zapewnia pochłanianie nadmiaru wysięku;
  • Jest nieprzywierający do rany, w wyniku czego wymiana opatrunku jest bezbolesna dla pacjenta i  bezpieczna dla nowopowstałych tkanek;
  • Jest wodoodporny, co chroni ranę przed dostaniem się do niej drobnoustrojów, minimalizując ryzyko infekcji, a jednocześnie przepuszczalny dla pary wodnej i powietrza.

Media-MED_Opatrunki_Comfeel_Rana wilgotna2

Metoda wilgotnego leczenia ran powinna być stosowana w leczeniu ran trudno gojących się i przewlekłych, gdzie konieczne jest uzupełnienie ubytków tkanki.

Do materiałów opatrunkowych stwarzających wilgotne środowisko leczenia ran należą między innymi specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, hydrowłókniste, alginianowe, piankowe, folie poliuretanowe.

Media-MED_Opatrunki_Comfeel_Rana wilgotna

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą opatrunków specjalistycznych, wspierających nowoczesne leczenie ran przewlekłych w środowisku wilgotnym. LINK