Leczenie ran przewlekłych w środowisku wilgotnym – dobór odpowiedniego opatrunku
Rana jest to uszkodzenie ciągłości skóry, błon śluzowych lub tkanek głęboko położonych. O ranie przewlekłej mówimy wówczas, gdy goi się ponad 8 tygodni. Schorzenie to dotyczy wielu osób, zwłaszcza w podeszłym wieku, m.in. pacjentów z miażdżycą naczyń obwodowych, diabetyków ze stopą cukrzycową oraz pacjentów długotrwale unieruchomionych. Rany przewlekłe są bardzo trudne w leczeniu. Najważniejsza w tym przypadku jest diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego. Polega ono na systematycznym oczyszczaniu rany z tkanek martwiczych oraz mikroorganizmów chorobotwórczych.
Zgodnie z zasadami opracowanymi przez naukowców, warto zastosować nowoczesną metodę leczenia ran przewlekłych w środowisku wilgotnym.
Koncepcja wilgotnego leczenia ran polega na zamykaniu ran za pomocą półprzepuszczalnych i pochłaniających nadmiar wysięku opatrunków specjalistycznych, mających na celu zachowanie optymalnych warunków temperatury i wilgotności, które odwzorowują warunki fizjologiczne umożliwiające komórkom namnażanie się i proliferację (uzupełnienie ubytku tkanki ziarniną), a faza gojenia przebiega szybciej.
Dobranie odpowiedniego opatrunku odgrywa kluczową rolę w leczeniu ran przewlekłych.
- Charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi oraz wspomaga proces ziarninowania;
- Utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci rany, mający na celu stworzenie optymalnego środowiska gojenia;
- Izoluje ranę termicznie, co pozwala utrzymać temperaturę na stałym poziomie i przyspiesza proces gojenia;
- Zapewnia pochłanianie nadmiaru wysięku;
- Jest nieprzywierający do rany, w wyniku czego wymiana opatrunku jest bezbolesna dla pacjenta i bezpieczna dla nowopowstałych tkanek;
- Jest wodoodporny, co chroni ranę przed dostaniem się do niej drobnoustrojów, minimalizując ryzyko infekcji, a jednocześnie przepuszczalny dla pary wodnej i powietrza.
Metoda wilgotnego leczenia ran powinna być stosowana w leczeniu ran trudno gojących się i przewlekłych, gdzie konieczne jest uzupełnienie ubytków tkanki.
Do materiałów opatrunkowych stwarzających wilgotne środowisko leczenia ran należą między innymi specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, hydrowłókniste, alginianowe, piankowe, folie poliuretanowe.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą opatrunków specjalistycznych, wspierających nowoczesne leczenie ran przewlekłych w środowisku wilgotnym. LINK