Mycie wstępne endoskopu zaraz po zabiegu – czy to konieczność?

Już w pierwszym zdaniu należy odpowiedzieć twierdząco na zadane w tytule pytanie. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Gastroenterologicznej każdy endoskop powinien zostać poddany wstępnemu wymyciu zaraz po zakończonym zabiegu, jeszcze zanim zostanie odłączony od źródła światła oraz procesora obrazu.

Jest to pierwszy krok w całym procesie dekontaminacji, dla którego został przygotowany specjalny zestaw o nazwie Uno-Flush.

Wymycie powierzchni oraz kanałów endoskopu

Uno-Flush – jest to zestaw, na który składa się gąbka oraz płyn. W odróżnieniu od Uno-Wipe, w pudełku oprócz gąbki znajduje się detergent, który zostaje zassany do wnętrza endoskopu zanim zostanie odłączony od źródła światła po zabiegu.

Samo użycie Uno-Wipe czyli specjalnie wyprofilowanej gąbki nasączonej płynem będzie miało znaczny wpływ na choćby bezpieczeństwo personelu medycznego jednakże użycie pełnego zestawu Uno-Flush pozwala również przemyć kanały endoskopu. Uno- Wipe  doskonale nadaje się do endoskopów bezkanałowych typu ENT, larygnsokopów, ultrasonografów.

Cały proces wstępnego mycia endoskopu za pomocą Uno-Flush, jest czymś bardzo prostym w wykonaniu co widać na poniższym filmie:

Uno-Flush zalety:

  • Zapewnia wymycie oraz wstępną dezynfekcje endoskopu zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi
  • Płyn jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami endoskopów oraz innymi środkami do mycia i dezynfekcji
  • Pozwala uniknąć tworzenia się  biofilmu na powłoce endoskopu oraz w jego wnętrzu
  • Wpływa na bezpieczeństwo personelu medycznego
  • Nie zawiera toksyn, alkoholu oraz jest 100% biodegradowalny

Uno-Flush – pierwszy krok w skutecznej dekontaminacji endoskopu

Uno-Flush jest zestawem, który śmiało można polecić każdej pracowni endoskopowej, a można postawić teorie, że jest wręcz produktem niezbędnym choćby ze względu na międzynarodowe wytyczne. Warto pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie pacjenta ale także personelu medycznego, który zajmuje się przygotowaniem endoskopu do ponownego użycia. Przemycie zewnętrznej powłoki endoskopu oraz zassanie detergentu do jego wnętrza zaraz po zabiegu  minimalizuje ryzyko infekcji, zwiększa żywotność endoskopu oraz przyczynia się do efektywnego usunięcia pozostałości organicznych w dalszym procesie dekontaminacji.

Michał Strzyżewski