Ocena opatrunku.

Znając cechy opatrunku idealnego do stosowania podczas leczenia ran z wysiękiem, należy ocenić już stosowany. Dobór odpowiedniego produktu opiera się na podstawie zdolności kontrolowania za jego pomocą wilgotności w ranie. Zaletą dobrego opatrunku jest wspomaganie gojenia rany i  co wydaje się być oczywiste, nie pogarszanie jej stanu.

Oceniając opatrunek należy zwrócić uwagę na:
Częstotliwość zmiany: jak długo obecny opatrunek pozostał na ranie? czy można pozostawić go na ranie przez dłuższy czas? czy zmieniła się częstotliwość zmiany opatrunku?
Komfort użytkowania: czy pozostaje cały czas na swoim miejscu? czy typ opatrunku jest odpowiedni? czy jest wygodny, elastyczny i dopasowany? czy uszkadza skórę, powoduje macerację, alergię, nadwrażliwość? czy zastosowane mocowanie opatrunku zapobiega wyciekowi wysięku? czy nie utrudnia aktywności fizycznej, dbałości o higienę? czy zmniejsza ból? czy jest efektywny kosztowo?
Łatwość zdjęcia: czy opatrunek przywiera? czy zmniejsza nie przyjemny zapach? czy jest łatwy w zdejmowaniu? czy wywołuje ból podczas zdejmowania?
Przesiąkanie: czy opatrunek przesiąka? czy zapobiega przesiąkaniu między zmianami? czy zatrzymuje płyn? czy zatrzymuje niektóre składniki wysięku?

Po zdjęciu opatrunku można ocenić go pod kątem: ciężaru, wilgotności, koloru, konsystencji, zapachu. Oraz ranę: pochodzenie, fazę gojenia, stan brzegu i dna rany, wielkość, głębokość.

OCENA_OPATRUNKU

Źródło: Zasady Dobrej Praktyki „Wysięk z rany i rola opatrunków”.

Justyna Raś