Ocena stanu rany według metody „kolorowej”.

Chcąc przystąpić do leczenia ran powinno ustalić się na jakim jest ona etapie gojenia. Aby łatwiej można było tego dokonać, opracowano system kolorowy.

Rany czarne – martwica – wypełniająca dno rany lub występująca miejscowo w postaci płatów czarna, lub brązowa tkanka martwicza. Wysięk jest mały lub obserwuje się jego brak. Celem leczenia w tej fazie jest rozpuszczenie i oczyszczenia rany z martwicy. Stosuje się w tym celu wycięcie chirurgiczne.

Rany żółte – martwica rozpływowa (infekcja) – martwicze, włókniste masy zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej, występuje wysięk od średniego do obfitego. Rany te często są zainfekowane. Leczenie skupia się na oczyszczaniu rany i pochłanianiu nadmiaru wysięku. W niektórych przypadkach zalecana jest interwencja chirurgiczna.

Rany czerwone – ziarninowanie – nowo powstała, bardzo delikatna, wrażliwa na ból tkanka łączna, która krwawi przy najmniejszym urazie. Powierzchnia rany jest nierówna, wysięk jest od małego do obfitego. Podczas tej fazy ważne jest aby pobudzić i utrzymać ziarninowanie, pochłonąć wysięk i utrzymać wilgotne środowisko gojenia się rany. Rana podatna jest na zakażenie.

Rany różowe – naskórkowanie – wysięk jest mały, lub nie występuje. Podczas naskórkowania dąży się do stymulacji jego wzrostu i ochrony nowo powstałej tkanki. Rana jest bladoróżowa lub biała.

Justyna Raś