Odleżyny – przyczyny ich powstawania.

Odleżyna to każda zmiana organiczna, obejmująca uszkodzenie tkanek głębokich jak i powierzchni skóry, będąca następstwem długotrwałego, niezmieniającego się ucisku. Większość odleżyn powstaje u unieruchomionych pacjentów w wieku podeszłym powyżej 70 roku życia. Już trwające tydzień przykucie do łóżka lub wózka inwalidzkiego powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia odleżyn o 28%. Czynniki powodujące pojawienie się odleżyn można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.

Wewnętrzne:

unieruchomienie, ograniczona możliwość poruszania, porażenie, niedowład, zły stan odżywiania, niewłaściwa masa ciała, upośledzenie odczuwania bodźców, zaburzenia świadomości, cukrzyca, miażdżyca, nikotynizm, stan skóry, współistnienie chorób, niedokrwistość, płeć żeńska (kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na występowanie odleżyn).

Zewnętrzne:

ucisk, tarcie o podłoże, urazy, siły ścinające, wilgotność, zła pielęgnacja.

Najlepszą metodą na walkę z odleżynami jest zapobieganie im. Znając czynniki wpływające na rozwój odleżyn, można wcześniej ocenić predyspozycje do ich powstawania. Jeżeli po ocenie stwierdzi się, możliwość pojawienia się zmian należy przystąpić do prewencji. Zmieniać pozycję i ułożenie chorego co około 2 godziny. Łagodzić ucisk, stosować materace przeciwodleżynowe. Pilnować jakości odżywiania. Dbać o higienę skóry, unikać masowania i pocierania zaczerwienionej skóry, stosować ochronę przed przesuszeniem. Jednym ze sposobów unikania odleżyn jest oklejanie problematycznych miejsc na ciele pacjenta opatrunkami. Można zastosować w tym celu opatrunki hydrokoloidowe np. Comfeel, Granuflex lub Suprasorb H, lub specjalnie do tego zaprojektowany Comfeel Plus PRD Profilaktyczny.

Justyna Raś