Pielęgnacja skóry wokół rany

Właściwa ochrona skóry odgrywa bardzo istotną rolę w przebiegu gojenia ran i jest ważna w każdym procesie leczenia. Wspomaga też proces tworzenia się naskórka oraz pozytywnie wpływa na ogólny komfort i samopoczucie pacjenta stosującego opatrunki w leczeniu ran przewlekłych.

Do czego prowadzi niewłaściwa pielęgnacja skóry?

Wysięk z rany oraz inne płyny ustrojowe powodują, że skóra wokół rany narażona jest na ryzyko maceracji, szczególnie u pacjentów z owrzodzeniami oraz innymi ranami przewlekłymi. Może to doprowadzić do powiększania się rany.

U osób z owrzodzeniami podudzi, stosujących kompresjoterapię, rany są narażone na tarcia i nacisk, co często powoduje suchość skóry. Stosowanie opatrunków z przylepcami (i ich częsta wymiana), powoduje natomiast podrażnienia skóry. Dodatkowo, skóra pacjentów w podeszłym wieku jest bardziej delikatna i wrażliwa na infekcje, choroby oraz inne uszkodzenia.

Brak pielęgnacji skóry może skutkować nie tylko pogorszeniem stanu rany i wydłużeniem procesu leczenia, lecz także dyskomfortem pacjenta i bólem.

Jak chronić skórę?

Czynniki drażniące takie jak mocz, kał, materiały przylepne, wilgoć, wydzielina z ran, tarcie itp. są szczególnym wskazaniem do zastosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Ważne jest dokładne oczyszczanie brzegów rany oraz użycie środków nie zawierających konserwantów oraz substancji zapachowych. Preparaty do pielęgnacji skóry wokół rany powinny ją chronić przed działaniem wilgoci, nawilżać, zapobiegać podrażnieniom i tworzyć barierę ochronną. Często dodatkowym atutem tego typu produktów jest poprawa przyczepności opatrunków z przylepcem.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą preparatów do ochrony i pielęgnacji skóry. LINK