Pull Thru™- rewolucyjne rozwiązanie do czyszczenia kanałów endoskopów elastycznych

Przygotowanie endoskopu do ponownego użycia jest procesem skomplikowanym, wieloetapowym, a od jego prawidłowości zależy minimalizacja ryzyka transmisji zakażeń. Jednym z punktów krytycznych tego procesu jest wstępne mycie ręczne, które ma wpływ na powodzenie całej procedury. Jest to jedyny etap, który w żaden sposób nie jest kontrolowany, a ocena jego skuteczności zależy od kwalifikacji personelu oraz jakości przyrządów czyszczących.

Chociaż właściwie przeprowadzona procedura przygotowania endoskopu do ponownego użytku obejmuje procesowanie endoskopu w automatycznej myjni-dezynfektorze, każdorazowo należy poprzedzić go manualnym myciem, na które składa się oczyszczenie portów endoskopu, kanałów roboczych oraz zaworów. Ręczne czyszczenie kanałów endoskopu jest najbardziej krytycznym krokiem w całym procesie dekontaminacji.

Etap ten powinien być wykonany na mokro ( w zanurzeniu) ponieważ zanieczyszczenia organiczne bardzo szybko zasychają szczególnie w długich i wąskich kanałach  endoskopu, prowadzi to do tworzenia się biofilmu, którego zwarta struktura jest bardzo trudna do usunięcia. Przystępując do tego procesu natychmiast po zabiegu przy użyciu odpowiednich urządzeń czyszczących minimalizujemy możliwość spowodowania mikro uszkodzeń w kanałach endoskopu poprzez zbyt intensywne szczotkowanie. Należy pamiętać, że wszystko to czego nie doczyścimy w procesie mycia, zostanie utrwalone w procesie dezynfekcji, szczególnie jeżeli używamy środków opartych na aldehydzie glutarowym.

Jak wybrać odpowiednie urządzenia czyszczące?

Na rynku dostępnych jest szereg szczoteczek przeznaczonych do czyszczenia kanałów roboczych endoskopów. Pierwszym problemem, który pojawia się na etapie dobrania odpowiedniej szczotki jest wybór odpowiedniej średnicy, pasującej do kanałów posiadanych endoskopów. Problemem, który bezwzględnie dotyka każdej większej Pracowni Endoskopowej jest czas, a raczej jego brak. Standardowe szczoteczki wymagają kilkukrotnego przeciągania przez kanał endoskopu.

Ogromną wadą większości szczotek jest również ich struktura, która z jednej strony pozwala skutecznie wyczyścić endoskop, ale z drugiej każdorazowo powoduje mikro-uszkodzenia wewnątrz kanałów, które w konsekwencji po dłuższym czasie doprowadzają do uszkodzenia endoskopu. A dzieje się tak za sprawą: nieodpowiedniego materiału, z którego wykonany jest prowadnik (np. prowadnik szczotki wykonany z metalu, wyciera porty endoskopu), zbyt ostrego włosia, lub nieodpowiedniego zakończenia szczotki.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie, na rynku pojawił się uniwersalny przyrząd czyszczący Pull Thru.

Jest to  system do czyszczenia kanałów endoskopów, który zamiast nylonowego włosia stosowanego w standardowych szczotkach, posiada szereg obwodowo uszczelnionych krążków. Krążki są wykonane z materiału o mniejszej twardości niż kanał endoskopu, co eliminuje ryzyko uszkodzenia kanału przez Pull Thru. Średnica krążków jest ściśle dopasowana, tak aby przylegała do wnętrza kanału, co zapewnia wyjątkową skuteczność oczyszczania, a jednocześnie przy wyprowadzaniu przyrządu z kanału wytwarza się podciśnienie skutecznie eliminując zanieczyszczenia z wnętrza endoskopu i wymuszając zaciągnięcie do wnętrza kanału roztworu, w którym jest procesowany endoskop.  Co bardzo istotne przyrząd skutecznie oczyszcza kanały robocze po jednokrotnym przeciągnięciu przyrządu czyszczącego z większą skutecznością niż trzykrotne oczyszczenie standardową szczotką endoskopową.

Jest wiele naukowych publikacji potwierdzających, że System do czyszczenia kanałów Pull Thru jest znacznie efektywniejszy w porównaniu z tradycyjnymi, nylonowymi szczotkami endoskopowymi:

„Przyrząd Pull Thru zwiększa efektywność czyszczenia, usuwają pomiędzy 96% a 100% zanieczyszczeń po jednokrotnym przeciągnięciu, porównując do tradycyjnych szczotek, które usuwają pomiędzy 29% a 90% po trzykrotnym przeciągnięciu szczotki…”

[Źródło:  Charlton TS. A comparison of the efficacy of lumen-cleaning devices for flexible gastrointestinal endoscopes. Aust Infect Control 2007; 12(3), 81-90]

Przyrządy dostępne są w 3 podstawowych rodzajach, których dobór zależy od rodzaju posiadanych endoskopów:

Pull Thru dla kanałów o średnicy pomiędzy 2,8 – 5, 0 mm

Mini Pull Thru dla kanałów o średnicy pomiędzy 1,4 – 2,6 mm

Micro Pull Thru dla kanałów o średnicy 1,0 – 1,2 mm

Elementami uzupełniającymi System Pull Thru są:

Push Thru– przyrząd wyposażony w dwa krążki do wstępnego oczyszczenia endoskopu o dużym stopniu zabrudzenia;

oraz

Stubby Brusch – dwustronna szczotka do czyszczenia zaworów, gniazd zaworów oraz portów kanałów endoskopowych

Wpis na bloga_Media-MED_Pull Thru

Ryzyko chorób prionowych

Właściwe, manualne wyczyszczenie endoskopu jest kluczowym punktem, przy usuwaniu zakaźnych białek prionowych. Są one odporne na enzymy będące głównym składnikiem większości preparatów myjących, z kolei aldehydy będące składnikiem dezynfektantów lub podwyższona temperatura, powodują koagulację białka na powierzchni lub w kanałach endoskopu. Dlatego też nie możemy mówić o inaktywacji prionów w kontekście jednego etapu, ale całej właściwej procedury dekontaminacji, która uwzględnia przepłukanie kanałów endoskopów zaraz po zabiegu (np. za pomocą Uno-Flush), co zapobiegnie zasychaniu białek wewnątrz kanałów oraz właściwej mechanice czyszczenia, za pomocą przyrządów, które dają nam 100% pewność właściwego wyczyszczenia kanałów.

Michał Strzyżewski