Rana – jak dobrać opatrunek.

Metoda „kolorowa” (http://blog.media-med.pl/?p=177) stosowana do oceny rany pozwala nie tylko na stwierdzenie w jakim stadium gojenia znajduje się zranienie, ale również jaki rodzaj opatrunku dobrać. Na rynku znajduje się kilku producentów, którzy oferują swoje produkty.

W przypadku ran czarnych istotne jest oczyszczenie rany z martwicy. Zamiast interwencji chirurgicznej można spróbować użyć hydrożelu takiego jak: Purilon, Intrasite Gel, NU-GEL, Suprasorb G, Granugel. Aby hydrożel zadziałał powinien pozostać na ranie 3 dni. Większość osób nakłada produkt bezpośrednio na martwicę, często pomijając brzegi. A to właśnie od brzegów postępuje proces stopniowego pomniejszania się martwicy, więc w tym miejscu szczególnie dokładnie powinno się zaaplikować żel. Oprócz płynnych żeli, można wypróbować hydrożele w postaci opatrunków np.: Aqua-Gel, Suprasorb G. W obu przypadkach ranę powinno się dodatkowo zabezpieczyć opatrunkiem wtórnym, który pochłonie rozpuszczającą się tkankę martwiczą.

Rany żółte, które często są ranami zainfekowanymi wymagają szczególnego traktowania. Celem leczenia jest wyeliminowanie infekcji, ponieważ ta hamuje proces gojenia rany. Zainfekowane rany można leczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest użycie opatrunków zawierających w swoim składzie srebro np. Acticoat. Mogą to być również opatrunki piankowe np. Allevyn Ag, Biatain Ag, Mepilex Ag lub PolyMem Ag, opatrunki alginianowe np. Silvercel, Suprasorb A+Ag, Algisite Ag, Melgisorb Ag, z węglem aktywowanym np. Actisorb Plus 25, Vliwaktiv Ag. W przypadku uczulenia na srebro, lub jego złej tolerancji można spróbować użyć Vliwaktiv bez Ag, opatrunki z miodem manuka np. Actilite, Algivon, lub Suprasorb X+PHMB, zawierający w swoim składzie poliheksametylen biguanidu, który ma działanie lecznicze w przypadku ran zainfekowanych. Można zastosować również opatrunek z żelem jodoforowym Inadine, lub Bactigras z chlorheksydyną.

Na rany w trakcie ziarninowania (kolor czerwony) lub naskórkowania (kolor różowy) można użyć w zależności od potrzeb opatrunki piankowe: Allevyn, Tielle, Versiva, Biatain, Mepilex, Suprasorb P, alginianowe, które wiążą wysięk w żel np. Trionic, Kaltostat, Algosteril, Algisite M, Suprasorb A. Do wspomagania i przyspieszania ziarninowania stosowane są opatrunki kolagenowe np. Fibracol, Promogran i Suprasorb C. Popularnymi w tych fazach leczenia ran są opatrunki hydrokoloidowe np. Comfeel, Comfeel Plus, Granuflex, Suprasorb H. Również aby chronić nowo powstałą ziarninę lub naskórek używane są opatrunki z siatki powleczonej parafiną Jelonet, Lomatuell H, lub innymi substancjami oleistymi Adaptic, Cuticerin. W czasie naskórkowania, jak i do zabezpieczenia opatrunków bez warstwy klejącej zaleca się użycie foli poliuretanowej np. Opsite, Bioclusive, Suprasorb F.

Justyna Raś