Stopnie odleżyn i sposoby ich leczenia.

Długotrwałe unieruchomienia pacjenta powoduje ucisk i w konsekwencji nieprawidłowe krążenie krwi. Dochodzi do niedokrwienia i uszkodzenia tkanek. Powstające rany obejmują naskórek, tkanki głębsze, a nawet kości. Aby prawidłowo leczyć odleżyny, trzeba ustalić stopień w jakim się znajdują. Najczęściej używany jest 5-cio stopniowy podział odleżyn wg Torrance`a.

Stopień I

Skóra nie jest uszkodzona, ale jest zarumieniona lub zaczerwienienie blednie. Pod uciskiem palca czerwony kolor skóry znika, jest to oznaka nieuszkodzonego mikro krążenia.

Leczenie: przeciwdziałanie dalszemu uszkodzeniu skóry.

Stopień II

Zaczerwienienie zaczyna się powiększać, po ucisku palcem rumień nie blednie, wskazuje to na dokonane już uszkodzenia mikro krążenia. Pojawia się powierzchowna nadżerka, tkanka jest twarda w dotyku. Może występować otarcie, obrzęk, przerwanie ciągłości, pęcherze, uszkodzenia naskórka, często towarzyszy temu ból.

Leczenie: przemywanie odleżyn płynami do pielęgnacji i wspomagania leczenia ran. Użycie opatrunków specjalistycznych: hydrokoloidowych, piankowych lub poliuretanowych.

Stopień III

Uszkodzenie wszystkich warstw skóry do granicy z tkanką podskórną. Brzeg rany dobrze odgraniczony, wokół rany obrzęk i rumień, dno rany może być wypełnione żółtą masą rozpadających się tkanek lub czerwoną ziarniną. Widoczne głębokie ubytki rany. Uszkodzone tkanki nie są zwykle bolesne.

Leczenie: opracowanie rany za pomocą metod autolitycznych, mechanicznych, enzymatycznych lub chirurgicznych. Przemywanie odleżyn płynami do pielęgnacji i wspomagania leczenia ran. Opatrzenie rany opatrunkiem stosownym do wielkości i zanieczyszczenia rany.

Stopień IV

Uszkodzenia obejmują już nie tylko skórę, ale rozpościera się w stronę tkanki tłuszczowej podskórnej i dochodzi do kości. Widoczna jest obumarła tkanka i występuje martwica z odczynem zapalnym kości i odczynowym zapaleniem stawów. Dno rany może być pokryte czarną martwicą, która może wychodzić również na warstwy skóry otaczającej ranę. Brzeg rany jest dobrze odgraniczony.

Leczenie: tak jak przy stopniu III.

Stopień V

Zaawansowana martwica rozpościerająca się w stronę powięzi i mięśni, czasem dotyczy stawów i kości. Sepsa – ogólne zakażenie całego organizmu. Powstają połączone ze sobą jamy i „kieszenie”. Czarnobrązowe masy rozpadających się tkanek wypełniają ranę.

Leczenie: tak jak przy stopniu III i IV.

Justyna Raś

1 reply

Comments are closed.